Latest News

III. Prírodovedná degustačná vychádzka

Vážení priatelia dobrého vína z Rače,

dovoľte mi, aby som Vám priblížil akciu v poradí už III. Prírodovednú degustačnú vychádzku po vybraných vinohradoch račianského chotára. Po dlhšom čase sme sa presunuli späť nad Horný konec Rači a preto sme sa stretávali opäť pred NKD v Rači. Vzhľadom na počasie, bolo veľmi teplo a slnečno, tak sme sa stretávali až podvečer o 17:00 hodine.
Zámerom bolo účastníkov tejto vychádzky zasvätiť do diania sa vo viniciach a oboznámiť ich s vínami z daných lokalít račianského terroiru a predostrieť im zmeny vo vinohrade, ktoré sa stihli za uplynulí čas uskutočniť..
Každý z účastníkov dostal do ruky opäť mapu trasy, degustačný hárok a samozrejme pohár aby mohlo okoštovať konkrétne vínko z daného vinohradu. Degustačný hárok bol zložený z vín priamo z vinohradov kadiaľ viedla trasa vychádzky. Tentokrát sa nás zišlo trochu poskromnejšie cca 25 ľudí, ale o to viac si to mohli účastníci užiť, hlavne č osa týka výkladu aj degustácie.
Prvý sa ujal slova starosta MČ Rača pán Peter Pilinskí, ktorý je spolu s manželkou pravidelným priaznivcom. Predstavil účastníkom vychádzky zámer celého podujatia, históriu Rače a samotného vinohradníctva u nás. Pripili sme si na zdarilosť akcie vínkom Rulandské biele 2017 od Karola Križanoviča z vinice Špígel , ktorú sme mali po ceste a vybrali sa hore kopcom smer Pálfyho kúria, ktorú miestny inak nenazvú ako len Barónka. Po Alstrovej ulici sa presúval zástup milovníkov vína a račianského chotáru.
V prvom vinohrade Slobodné sa začalo degustovať vínko s rovnakým názvom SLOBODNÉ cuveé 2016 suché , ktoré odprezentoval samotný producent Lukaš Hulánsky st. Okrem vína ponúkol aj svoje skúsenosti ohľadom aktuálnych prác vo vinohrade a kdeže sa mu medzi nami zapáčilo aj sa pridal ku nám, ako ďalší „vínoturista“ . Prešli sme ponad Raču do vinohradu Plachty, tam sme otvárali flaše Rizlingu rýnského 2016 od Michala Kompauera. Ponad „zabijak“ ktorý si veľa účastníkov pamätá z detskej minulosti ako strašný kopec na sánkovanie,sme sa presunuli k Sv. Urbanovi patrónovi vinohradníkov do vinohradu Špígel. Tu sa otvorili fľaše Tramínu červeného 2017 suché od Miloša Máťuša. A že teda chutil!!! O pár metrov vyššie nás už vítal vinohrad Weispeter kde nás so svojimi autentickými frankovkami rosé čakal Benedikt Žitny. Ako sa patrí aj on oboznámil záujemcov o aktuálnom dianí vo vinohrade a názorne aj predviedol čo treba povylamovať na pňoch, aby bola úroda z tohoto ročníku čo najkvalitnejšia. Z vedľajších riadkov sa neskôr ochutnala Frankovka modrá rosé od Michala Kollára.
Vo vinohrade Krátke nás už čakalo Chardonnay od Rudolfa Rakytu. Tento vinohrad sme navštívili po prvý krát a môžem za všetkých vyhlásiť, že zaradiť ho do zoznamu vychádzky bola správna voľba.
V trase sme pokračovali okolo priehrady Šinweg za Ivanom Holíkom, poctivým to vinohradníkom a vinárom. V jeho vinohrade sa ochutnávala Frankovka modrá ročník 2016, ktorá dozrievala v sudoch 9 mesiacov. Okrem iného sa dostalo aj na Neronet a André. Tu zaplesal uznaním a obdivom nejeden účastník vychádzky. Takýchto vinohradov by mohlo byť v Rači čo najviac.
Potom sme pokračovali na návštevu do vinohradu Karola Križanoviča o dve terasy nižšie, kde on sám odprezentoval svoju Frankovku modrú 2016 robenú podla starej , tajnej rodinnej receptúry. Predposledné víno bolo z produkcie Pavla Chvosteka a to Frankovka modrá rosé 2017.
Pokračovali sme svižným tempom len o pár metrov nižšie, kde sa nachádza terasa Frankovky modrej, o ktorú sa stará predseda RVS Dušan Žitný. Záverečné vyhodnotenie celej akcie sa samozrejme odohralo v záhradnom bufete Šinweg, bohužial bez účasti majiteľa , nestora tohoto podujatia Matúša Buriana.
Všetci zainteresovaní aj napriek počasiu, aké nás sprevádzalo počas celej vychádzky sa zhodli na tom, že by bolo dobre pokračovať sezóne v týchto vychádzkach po račianských vinohradoch. Táto akcia mala niekoľko cieľov, predostrieť krásu a rozmanitosť našich vinohradov , oboznámiť ich s produkciou jednotlivých vinárov a v neposlednom rade samozrejme priviesť ich k podpore lokálneho vinárstva u nás v Rači. Aj na tento podnet vlastne už teraz pripravujeme letnú 4.Prírodovednú vychádzku po vinohradoch, ktorá sa tentokrát uskutoční na Dolnom konci Rači v prvej polovici júla.
Za spoluprácu by som sa chcel poďakovať hlavne Karolovi Križanovičovi, ktorý chladené vínka vozil na svojom traktore počas celej trasy, starostovi MČ Rača Petrovi Pilinskému, členom Račianského vinohradníckeho spolku Lukášovi Hulanskému, Bennediktovi Žitnému a Ivanovi Holíkovi. Samozrejme poďakovanie patrí aj personálu zo Šinwegu.
Teším sa na stretnutie s Vami Priatelia na ďalšom pokračovaní Prírodovednej degustačnej vychádzky po Račanských vinohradoch.
S pozdravom Ivan Vrana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top