Latest News

II. Špacírka po Račanských pivnicách

Termín a miesto podujatia: 6.4. 12:00-21:00 a 7.4.2018 12:00-21:00
Bratislava Rača

Vážení priatelia dobrého vína,
dovoľte, aby som sa Vám na úvod v mene svojom a aj v mene Račianskeho vinohradnického spolku poďakoval za účasť na II. Ročníku Špacírky po račanských pivnicách.
Po úspešnom minuloročnom, prvom ročníku, sme sa rozhodli urobiť viacero zmien. Vďaka vyjadreniam minuloročných návštevníkov sme sa rozhodli posunúť toto podujatie opäť o stupienok vyššie medzi nielen vinárskymi, ale aj kultúrno spoločenskými akciami.
Chceli by sme „priateľom dobrého vína“ priblížiť atmosféru starých, ale aj tých neskôr vybudovaných pivníc a zároveň ich pozvať do priestorov, kde sa vínko dorába, uskladňuje a hlavne ochutnáva.
V piatok 6. apríla boli k dispozícií bordové pasy, ktoré umožnili navštíviť všetky pivnice, v ktorých račianski vinári ponúkali vína výlučne s pôvodom miestneho terroiru. V tento deň bolo návšteva slabšia o približne 250 milovníkov račianského terroiru, no našli si cestu medzi svojich vinárov. Nikto nebol z toho smutný, nakoľko sa mohli v pokoji porozprávať s producentmi vína, ktorí na odplatu záujemcom vysvetlili všetko zo svojej práce. O deň neskôr držitelia zelených pasov mali obdobné privilégium. Na tento deň boli všetky vstupenky vypredané, takže sa v uliciach Rače pohybovalo viac ako 500 milovníkov vína. Každý účastník, ktorý bol držiteľom vínneho pasu (vstupenka, pohár a náramok), mohol navštíviť pivnice miestnych vinárov a ochutnať vína výlučne z hrozna, ktoré bolo dopestované na račianskych svahoch.
Do prvého ročníka tejto nielen v Rači zatiaľ nedostupnej akcie sa nám podarilo zaradiť 17 miestnych pivníc, v ktorých ponúkali víno 20 vybraných vinárov . Už teraz vieme, že ich počet sa zvyši o nových producentov lokálneho vína. Dávame si záväzok, že minimálne tri pivnice musíme zaradiť na mapku našej akcie.
Okrem potulky po jednotlivých pivniciach mali možnosť účastníci akcie opäť navštíviť miestne reštaurácie, ktoré podporili túto akciu a pripravili tie najlepšie jedlá svojich šéfkuchárov.
Reštaurácia Sedmička
Reštaurácia Jennyv
Reštaurácia Račiansky dvor
Penzión a Reštaurácia U Teodora
Záhradná reštaurácia Šinweg
LOZANO Pizzeria – PUB
Braunvieh Mliečna farma Slov. Lupča
Syrové nite z Liptovskej Osady- pani Šimková

Svoje pivnice otvorili títo vinári:
Karol Švec, Jozef Štibrány, Dušan Žitný, Augustín Zacharda, Eduard Brychta, Ľuboš Žitný, Pavol Chvostek, Karol Križanovič, Róbert Witkovský, Rudolf Rakyta, Lukáš Hulanský, František Krajčirovič, Miloš Máťuš, Peter Stovíček s Petrom Litomerickým.
K akcii sa pripájajú aj ostatní vinári, ktorí ponúkali svoje vína v priestoroch, ktoré tiež nemajú ďaleko od vinohradníckej histórie Rače – Michal Kollár (Račianska vinotéka), Ľubica Lednárová, Ivan Holík a Benedikt Žitný, Juraj Vladár (Obecná pivnica). Andrej Máťuš hosťoval v pivnici č.1 u Františka Krajčiroviča.
Usporiadali sme aj sprievodné akcie podujatia, a to otvorenie Račianskej izby, známej z minulého ročníka, kde sa návštevníci mali možnosť zoznámiť s históriou vinohradníctva, vinárstva a samozrejme Rače. Aby sme trošku aj „vyšperkovali“ račianské podujatie, svoje šperky ponúkala pani Lucia Čertíkova v pivnici č.10 v Obecnom dome pod MiÚ Rača.
Celá akcia vyvrcholila v sobotu večer v čase 19:00 – 23:59 hod. (taká bola predstava, realita bola o dve hodiny dlhšia) v Červenej lisovni pri NKD (Nemecký kultúrny dom) opäť spomínaná záverečná veselica. Sprevádzala ju platená ochutnávka račianskych vín a gastronómie, ktorú opäť zabezpečila záhradná reštaurácia Šinweg obohatená živou hudbou . Na tento vrchol celej II. Špacírky po Račanských pivnicách bolo umožnené prísť aj pre otvorenú spoločnosť.
Vážení priatelia, ktorí ste boli účastníkmi uplynulého ročníka neváhajte, a pošlite túto správu aj svojim priateľom do iných kútov Slovenska a pozvite ich na jedinečnú akciu, ktorú už teraz pripravujeme III. Špacírka po Račanských pivnicách 2019.
Veľké poďakovanie samozrejme patrí všetkým partnerom podujatia, bez ktorých by sa nám ho určite nepodarilo zorganizovať.

S pozdravom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top