O mne

Pochádzam z vinohradníckej rodiny, preto mám vzťah k vínu a jeho gastronomickému využitiu. Venujem sa obchodu s vínom a jeho propagácii v renomovaných hoteloch, reštauráciach a vinotékach. Som toho názoru, že v Rači máme jedny z najlepších vín v rámci Slovenska a máme ten dar, že je tu podložie a podmienky na ozaj skvosty svojho druhu. Naše vína poznajú v Singapure, New Yorku, Mníchove, Londýne, Prahe, Honollulu či Pori. Objednávky chodia na svadby a výročia emigrantov z celého sveta. Naposledy z Hongkongu, Nemeckého Porýnia, a to je mekka Rizlingu rýnskeho!

Ak ľudia v Rači v sebe vypestujú skutočný lokálpatriotizmus, zistia, že vína z Rače majú v sebe svoj klenot. Dobrý mok majú priamo pod nohami. Nielen Frankovka modrá má svoje meno u milovníkov vína. Patrí tam najmä Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Tramín červený, Sauvignon. Pri početných akciách poriadaných MC Rača alebo Račianského Vinohradnického Spolku mi hlavne turisti z iných krajín tvrdia, ako sú užasnutí chuťou našich vín a ako ich mrzí , že si do lietadla nemôžu zobrať viac fliaš Račianského vína. 

Nedávno som sa zúčastnil na Viedenskom gurmánskom festivale v známom Prátri, kde si vinársky odborníci z Rakúska , ale aj laici nenechali ujsť príležitosť ochutnať vína z Rače. Najväčší dojem na nich zanechal Veltlínské zelené a Rizling vlašský z honov nad Krasňanami, a to podotýkam, sú ich ortodoxné odrody. Naozaj sa vyjadrovali v superlatívoch na adresu týchto vín. Uznali že Malé Karpaty majú nesmierne bohatstvo vo svojom jadre nad našou Račou. Staré vinohrady majú svoje korene v hlbke niekoľko desiatok metrov, čo im pomáha dosahovať nesmiernu mineralitu a plnosť, tak vzácnu pre gastronomické vína.

 

Račianské vína vyhľadávajú turisti v známych hoteloch, vinotékach a reštauráciach po celej Bratislave pre ich pôvod a jedinečnosť. Naposledy na Staromestských vinných trhoch ktoré sa konali už druhý krát v centre mesta na Safarikovom nám. Prišli za mnou do stánku turisti z Irska, Francúzka, Poliaci, Moravy, USA ale aj z exotickej Ghany. Všetci sa zaujímali o pôvod kvalitných vín, ktoré prirovnávali k známym svetovým vínam . Milo ma prekvapila jedna slečna, ktorej otec si kúpil odo mňa minulý rok na tomto podujatí víno a poveril ju , že ak ma zastihne určite nech mu kúpi fľašu Frankovky modrej z nového ročníka. To je to najvyššie ocenenie, ktoré poteší každého vinára. Máme byť na čo hrdí, ľudia sa radi do Rače a k Račianským vínam vracajú.

Preto, ak si nalejete so svojimi priateľmi pohár vína z Račianského chotára spomeňte si na pôvod a terroir, z ktorého víno bolo vyrobené. Naši predkovia nám zanechali neskutočný drahokam, ktorý nám môžu závidieť v širokom okolí.

Pripíjam Vám na zdravie.

Ivan

Scroll to top