II. Prírodovedná degustačná vychádzka po vinohradoch
Vážení priatelia dobrého vína z Rače,
dovoľte mi, aby som Vám priblížil akciu II. Prírodovedná degustačná vychádzka po vybraných vinohradoch račianského chotára – Dolný konec 2019, ktorá sa nám s členmi Račianského vinohradníckeho spolku podarila zorganizovať uplynulú sobotu (2.3.). Celá trasa viedla Račianským vinohradníckym chodníkom, ktorý sa podarilo vybudovať v spolupraci Račianského spolku a Račianského vinohradníckeho spolku.Toto podujatie bolo pokračovaním celoročného projektu organizovania poznávacích vychádzok po račianských viniciach. Tri týždne dozadu sme usporiadali prvú vychádzku na Hornom konci Račianského chotára.
Zámerom bolo účastníkov tejto vychádzky zasvätiť do diania vo viniciach a oboznámiť ich s vínami z daných lokalít račianského terroiru.
Tentokrát trasa viedla „Dolním koncem Rači,“ preto sme sa stretávali na konečnej električiek Komisárky. Každý z účastníkov obdržal mapu trasy, degustačný hárok a samozrejme pohár.
Degustačný hárok bol zložený z vín priamo z vinohradov kadiaľ viedla trasa vychádzky. Vzhľadom na počasie a termín kedy sa končili jarné prázdniny sa nás zišlo menej, ako sme predpokladali. Bolo nás 16. Pardón vlastne 17 nakoľko mali sme možnosť privítať najmladšieho člena našej už dá sa povedať „Degustačno turistickej rodiny“ malého 6 mesačného Jakubka Šerryho, ktorého mamina nosila v minulom ročníku po tejto trase ešte v brušku, a teraz ho mala zavinutého v zavinovačke na svojej hrudi. Jasný dôkaz o tom, že takto sa buduje vzťah k vinohradom. Na druhej strane z tejto menšej skupinky vyžaroval obrovský záujem o všetko, čo sa vinárstva a vinohradníctva v Rači týka. Vo vinohrade „Táborky“ sa začalo degustovať vínko Frankovka modrá suchá 2016 od Františka Krajčiroviča. Prešli sme ponad Raču – Račany Bianco do vinohradu „Šušnajdre,“ kde nás so svojimi autentickými frankovkami čakali Jozef Štibráni a predseda RVS Dušan Žitny. Na začiatku stretnutia na konečnej električiek Komisárky sme ako Welcome drink naliali mladý Müller Thurgau z honu „Antal.“ Keď sme tento vinohrad míňali, zmienka o ňom bola na svete. Ďalšou zastávkou bol hon „Krivé,“ kde obrába svoj vinohrad Vinárstvo Hulanský. V ponuke boli dve varianty Frankovky modrej.
Mladé polosladké rosé 2018 a vyzretá Frankovka modrá 2017 suché víno.
V priazni žien sa dostala samozrejme do popredia prvá spomínaná Frankovka rosé. Okrem toho však otec a syn Hulanskí odprezentovali rez viniča a samozrejme poodkryli celoročnú prácu vinohradníka.
Vo vinohrade „Švorcmon“ nás už čakala vzorka Müller Thurgau 2018 suché mladé vínko z produkcie Paviela a Ľubici Lednárovych.
Následne sme sa presunuli k honu „Červené,“ kde sme mali šťastie na Michala Kompauera, ktorý s nožnicami v ruke prezentoval rez viniča, čo veľmi zaujalo všetkých účastníkov vychádzky. V jeho vinohrade sa ochutnávala Frankovka modrá ročník 2017, ktorá dozrievala v sudoch 9 mesiacov.
V susedstve sme narazili na hon „Tále“ kde nás čakal s plodmi práce z tohto zachráneného a zrevitalizovaného vinohradu Jozef Mórik. Frankovka modrá ročník 2016 chutila takmer všetkým, samozrejme až na malého Jakubka. Okrem iného priblížil celý cyklus prác, ktoré predchádzali tomu aby sa opäť objavilo víno z tejto vinice, nakoľko tento vinohrad nebol 5 rokov obrábaný.
Potom sme pokračovali na návštevu do vinohradu Milana Ábela, kde on sám nemohol odprezentovať svoje vína Tramín červený a Frankovku modrú. Dúfam, že sa mi podarilo aspoň čiastočne ho nahradiť.
Pokračovali sme svižným tempom len o pár sto metrov nad Račou, na terasu „Fixle,“ ktorú obrába Augustín Zacharda , vinohradník telom aj dušou. Tu mali možnosť všetci ochutnať polosuchú Frankovku modrú rosé 2018 a Frankovku modrú suché víno z ročníku 2017.
Poslednou zastávkou, podotýkam po 3,5 hodinovej prechádzke (zámer bol 2,5 hod.) v už nižších teplotách, bola návšteva vo vinohrade „Genofond Frankovky modrej“ vo Fárskej záhrade. Deväť riadkov, každý iný klon Frankovky modrej, vzbudzoval veľký záujem účastníkov na prechutnanie poslednej vzorky vína-Farská frankovka 2017.
Všetci zainteresovaní aj napriek počasiu, aké nás sprevádzalo počas celej vychádzky sa zhodli na tom, že by bolo dobre pokračovať sezónne v týchto „Prírodovedných vychádzkach po račianských vinohradoch.“ Toto podujatie malo niekoľko cieľov. Predostrieť krásu a rozmanitosť našich vinohradov,
oboznámiť ich s produkciou jednotlivých vinárov a v neposlednom rade, samozrejme priviesť ich k podpore lokálneho vinárstva u nás v Rači. Aj na tento podnet vlastne už teraz pripravujeme jarnú prírodovednú vychádzku po vinohradoch, ktorá sa tentokrát uskutoční na Hornom konci Rači začiatkom mája .
Za spoluprácu ďakujem hlavne členom Račianského vinohradníckého spolku: Dušanovi Žitnému, Jozefovi Štibránimu, Lukášom Hulanským, rodine Lednárovej, Michalovi Kompauerovi, Milanovi Ábelovi, Augustínovi Zachardovi, Františkovi Krajčovičovi samozrejme veľká vďaka patrí aj členovi Račianského spolku Jozefovi Mórikovi. Poďakovanie patrí aj všetkým zúčastneným , ktorí mali aj možnosť zakúpiť si víno priamo od vinárov vo vinohrade !!!
Teším sa na stretnutie s Vami Priatelia na ďalšom pokračovaní Prírodovednej degustačnej vychádzky po Račanských vinohradoch.
S pozdravom Ivan Vrana