Latest News

II. Prírodovedná degustačná vychádzka

Vážení priatelia dobrého vína z Rače,

dovoľte mi, aby som Vám priblížil akciu II. Prírodovedná degustačná vychádzka po vybraných vinohradoch račianského chotára – Dolný konec, ktorá sa nám so zopár nadšencami vinohradníctva a vinárstva v Rači na čele s Matúšom Burianom majiteľom záhradného bufetu Šinweg podarila zorganizovať uplynulú sobotu (24.2.).
Zámerom bolo účastníkov tejto vychádzky zasvätiť do diania sa vo viniciach a oboznámiť ich s vínami z daných lokalít račianského terroiru.
Tentokrát trasa viedla „Dolním koncem Rači“ preto sme sa stretávali na konečnej električiek Komisárky, kde bol zraz. Každý z účastníkov dostal do ruky mapu trasy, degustačný hárok a samozrejme pohár.
Degustačný hárok bol zložený z vín priamo z vinohradov kadiaľ viedla trasa vychádzky. Vzhľadom na počasie sa nás zišlo úctyhodný počet , viac ako 50 ľudí, to sme naozaj nečakali, ale boli sme dostatočne zásobení vínom, pohármi a aj ostatnými dokumentami.
Prvý sa ujal slova Matúš Burian, predstavil účastníkom vychádzky zámer celého podujatia. Vo vinohrade Táborky sa začalo degustovať vínko Tramín červený polosuché 2016 od Františka Krajčiroviča. Prešli sme ponad Raču – Račany Bianco do vinohradu Šušnajdre, kde nás so svojimi autentickými frankovkami čakali Jozef Štibrány a predseda RVS Dušan Žitny.
Vo vinohrade Kinisperky nás už čakali vzorky od vinárov Augustina Zachardu, Eduarda Brychtu, rodiny Lednárovej a Miloša Máťuša. V poradí Silvánské zelené, Veltlínské zelené a Muller thurgau sa  prechutnávali jednotlivé produkty práce menovaných vinárov.
Následne sme sa presunuli k honu Červené, kde sme mali šťastie na Michala Kompauera, ktorý s nožnicami v ruke prezentoval rez viniča, čo veľmi zaujalo takmer všetkých účastníkov vychádzky. V jeho vinohrade sa ochutnávala Frankovka modrá ročník 2016, ktorá dozrievala v sudoch 9 mesiacov. Potom sme pokračovali na návštevu do vinohradu Milana Ábela, kde on sám odprezentoval svoj Tramín červený a Frankovku modrú rosé . Z priľahlého vinohradu v Zahumenici sa predstavilo vo svojej vážnosti vínko Rulandské šedé vzh. suché 2016 z pivnice Miloša Máťuša.

Pokračovali sme svižným tempom len o pár sto metrov nad Raču , na terasu Fixle, ktorú obrába Augustín Zacharda , vinohradník telom aj dušou veľmi odborne a precízne vysvetlil ako sa daný vinohrad v tomto ročnom období správa a ako sa treba o neho starať. Tu mali možnosť všetci ochutnať poloskadkú Frankovku modrú rosé 2017 samozrejme jeho produkcie. Poslednou zastávkou, podotýkam po 3,5 hodinovej prechádzke (zámer bol 1,5 hod.) v mínusových teplotách, bola návšteva vo vinohrade Genofond Frankovky modrej vo Fárskej záhrade. Deväť riadkov, každý iný klon Frankovky modrej vzbudzoval veľký záujem účastníkov na prechutnanie poslednej vzorky vína- Farská frankovka. O poslednú, veľmi vítanú zastávku sa postaral starosta MČ Rača Peter Pilinský, vo vykúrenéj pivnici pod Obecným domom ponúkol Matúš Burian svoje jedinečné špeciality, divinový guláš, nakladaný hermelín a ako dezert bola v ponuke štrúdľa.
Všetci zainteresovaní aj napriek počasiu, aké nás sprevádzalo počas celej vychádzky sa zhodli na tom, že by bolo dobre pokračovať sezónne v týchto vychádzkach po račianských vinohradoch. Táto akcia mala niekoľko cieľov, predostrieť krásu a rozmanitosť našich vinohradov , oboznámiť ich s produkciou jednotlivých vinárov a v neposlednom rade samozrejme priviesť ich k podpore lokálneho vinárstva u nás v Rači. Aj na tento podnet vlastne už teraz pripravujeme jarnú prírodovednú vychádzku po vinohradoch, ktorá sa tentokrát uskutoční na Hornom konci Rači v prvej polovici mája.
Za spoluprácu by som sa chcel poďakovať hlavne Matúšovi Burianovi, starostovi MČ Rača Petrovi Pilinskému, členom Račianského vinohradnického spolku Danielovi Jaurovi, Dušanovi Žitnému, Jozefovi Štibránimu, Michalovi Kompauerovi,Milanovi Ábelovi a Augustínovi Zachardovi.
Teším sa na stretnutie s Vami Priatelia na ďalšom pokračovaní Prírodovednej degustačnej vychádzky po Račanských vinohradoch.
S pozdravom Ivan Vrana

V prílohe nájdete fotodokumentáciu z akcie
https://photos.google.com/share/AF1QipO5m8fV9W3QAzzJDwAz6uFnhz_gOMoslLgtRDL8PxFEG7Pku2A8gVddJ8hnNfXIHQ?key=cWotWE5UaHdldGVxQlR6M1RNR1p2S3dyU1RFWHJR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top