Latest News

I. Prírodovedná degustačná vychádzka

Vážení priatelia dobrého vína z Rače,

dovoľte mi, aby som Vám priblížil akciu, Prírodovedná degustačná vychádzka po vybraných vinohradoch račianského chotára, ktorá sa nám so zopár nadšencami vinohradníctva a vinárstva v Rači na čele s Matúšom Burianom majiteľom záhradného bufetu Šinweg podarila zorganizovať uplynulú sobotu(13.1.).
Zámerom bolo účastníkov tejto vychádzky zasvätiť do diania sa vo viniciach a oboznámiť ich s vínami z daných lokalít račianského terroiru. Každý, kto meral v sobotu cestu pred NKD , kde bol zraz dostal do ruky mapu trasy, degustačný hárok a samozrejme pohár.
Degustačný hárok bol zložený z vín priamo z vinohradov kadiaľ viedla trasa vychádzky. Vzhľadom na počasie sa nás zišlo viac ako 30 ľudí, to sme naozaj nečakali, ale boli sme dostatočne zásobení vínom, pohármi a aj ostatnými dokumentami.
Prvý sa ujal slova Matuš Burian, predstavil účastníkom vychádzky zámer celého podujatia. Vo vinohrade Malý Pušťák sa začalo degustovať vínko Rizling rýnsky kab.2016 od Miloša Máťuša. Prešli sme ponad Raču cez vinohrady Vtáčky , Longtál, ponad Plachty, Slobodné až k božím mukám Sv. Urbana nad vinohrad Špígel. Na troch degustačných zastávkach sa ochutnávalo vínko od Michala Kompauera- Muller thurgau, Lukáša Hulanského- Rulanské biele a Miloša Máťuša Frankovka modrá rosé 2017.
Vo vinohrade Kabele- Waispetre nás už čakal odborník na slovo vzatý Benedikt Žitný, ktorý predstavil svoje vínko z daného vinohradu Frankovku modrú rosé 2017 a zasvätil všetkých do prác , ktoré aktuálne prebiehajú vo viniciach.
Následne sme sa presunuli k prihrade na Šinweg kde sa ujal slova starosta Rače Peter Pilinský a predstavil vinice , ktoré sú vo vlastníctve Magistrátu hl. mesta Bratislavy a majú ich v dlhodobom prenájme račianski vinohradníci. Víno z týchto viníc by malo slúžiť na propagáciu bratislavského regiónu pri rôznych akciách poriadaných hl. mestom.
Potom sme pokračovali na návštevu do vinohradu Ivana Holíka, ktorý predstavil svoje víno Frankovku modrú 2015 a zároveň aj veľmi pútavo porozprával o pôde, odrodách a prácach počas celého vegetačného obdobia.

Pokračovali sme len o pár metrov nižšie ,na terasu, ktorú obrábajú Karol Križanovič spolu so svojou rodinou a priateľmi. Tiež ponúkol Frankovku modrú 2015 dorábanú podľa rodinnej tradície a povedal prečo si cení že dostal do opateri práve tento vinohrad. Za suseda má Pavla Chvosteka, jeho frankovka bola v mnohých faktoroch odlišná a aj tento vnem si odnášali účastníci akcie so sebou. Jeden vinohrad , jeden ročník, rovnaká odroda a pritom odlišné víno. A práve v tomto je krása a lahodnosť račianských terroirnych vín. Poslednou zastávkou, podotýkam po 2,5 hodinovej prechádzke (zámer bol 1,5 hod.) bola návšteva vo vinohrade Eduarda Brychtu. Tento vinohradník uhostil všetkých 30-ich účastníkov vo svojom vinohradníckom domčeku a odprezentoval vína zo svojej produkcie aj s pridaným výkladom o svojich zážitkoch s návštevníkmi vinohradov, najme zverou a cyklistami. Poslednou zastávkou bol spomínaný záhradný bufet Šinweg, kde sa vo vyhriatom stane uskutočnilo akési vyhodnotenie celej akcie. Okrem toho si mohol , kto mal záujem, zajesť niečo z bohatej ponuky jedál .
Všetci zainteresovaní aj napriek počasiu aké nás sprevádzalo počas celej vychádzky sa zhodli na tom, že by bolo dobre pokračovať sezóne v týchto vychádzkach po račianských vinohradoch. Táto akcia mala niekoľko cieľov, predostrieť krásu a rozmanitosť našich vinohradov , oboznámiť ich s produkciou jednotlivých vinárov a v neposlednom rade samozrejme priviesť ich k podpore lokálneho vinárstva u nás v Rači. Aj na tento podnet vlastne už teraz pripravujeme jarnú prírodovednú vychádzku po vinohradoch, ktorá sa tentokrát uskutoční na Dolnom konci Rači od otočiska električiek až po farský kostol. Za spoluprácu by som sa chcel poďakovať hlavne Matúšovi Burianovi, starostovi MČ Rača Petrovi Pilinskému, Karolovi Križanovičovi, Ivanovi Holíkovi, Benjamínovi Žitnému a Eduardovi Brychtovi.
Teším sa na stretnutie s Vami Priatelia na ďalšom pokračovaní Prírodovednej degustačnej vychádzky po Račanských vinohradoch.

S pozdravom Ivan Vrana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top